סיסמה לכל תלמיד – רשת לימודית חברתית מיסודה של החברה לישראל וקבוצת עופר

מתן "קשר את הקצוות" ובעזרתו נפרסה רשת ארצית של תקשוב מתקדם להעצמת החינוך בפריפריה

מיזם "סיסמה לכל תלמיד" פורס פלטפורמה מתקדמת לתקשוב החינוך בערי הפריפריה, העומדת לשימוש ולניהול גורמי חינוך מקומיים. אלמנט השיתופיות מכנס יחדיו ראשי רשויות, צוותים חינוכיים, תלמידים והורים, החולקים יחדיו את חווית הלימוד. השיתופיות היא קו מנחה גם בהקמת הפרויקט אותו יזם אודי אנג'ל ובו משלבים ידיים החברה לישראל, בז"ן, המשרד לפיתוח הנגב והגליל וארגון מתן, האמון על ניהול הפרויקט ופיתוח השותפויות במסגרתו.

"סיסמה לכל תלמיד": ילדים ישובים בכיתה, לכל ילד יש מחשב נייד

"סיסמה לכל תלמיד" – מאפשר לכל תלמיד להיכנס למערכת לימוד מתוקשבת באמצעות סיסמה אישית

סיסמה לכל תלמיד הוא מיזם חינוכי-קהילתי אותו הגה ויזם אודי אנג'ל, יו"ר קבוצת אקס.טי. (לשעבר קבוצת האחים עופר), אשר ראה לנגד עיניו את הצורך בצמצום הפערים בחינוך בכלל – והפער הדיגיטלי בפרט. "מתוך אמון גדול בכוחות החינוכיים המקומיים, עלה הרעיון של הקמת פלטפורמה תקשובית, אליה יוכל להיכנס כל תלמיד באמצעות סיסמה, מכל מחשב העומד לרשותו. המרחב הווירטואלי הגמיש שמציע המיזם, מאפשר להעלות לפורטל חומרי למידה, ליצור פורומים, לתקשר במגוון דרכים, ולמעשה הוא מוסיף רובד שלם למערכת החינוך המקומית, בו שותפים באופן פעיל תלמידים, מורים, מנהלי בתי ספר, נציגי אגף החינוך המקומי, ראש הרשות ועוד. שיתופיות היא מילת מפתח, וברוח זו גם נבנה והתפתח הפרויקט המקיף כיום מעל 60,000 תלמידים ב175 בתי ספר. שיתוף הפעולה עם מתן, מלווה את המיזם מימיו הראשונים ואנשי מתן הביאו אליו את יכולותיהם בפיתוח רציונל הפרויקט, בהתווית דרכו הערכית וביצירת שותפויות המעצימות את השפעתו".

"אנו חלק בלתי נפרד ממתן", אומרת מגי אסייג, מנכ"ל סיסמה לכל תלמיד. מעבר לחיבור לערכי מתן, חשוב לציין את ההיבט הארגוני המופקד בידי מתן – היבט המבוסס על ניסיון מקצועי עשיר ומצטבר בתחומי הניהול החשבונאי, הייעוץ המשפטי, עריכת הסכמים והמעטפת הלוגיסטית. סיוע זה, מאפשר לי כמנכ"ל להתפנות לעיסוק ב"מה" – במהות ובקידום המיזם ולא ב"איך". יתרה מכך, שיתוף הפעולה עם אנשי מתן מעודד חשיבה יצירתית ומהווה כר פורה לצמיחה.

כיום אנו נכנסים לפעילות במגזרים שונים, שואפים להגיע למגוון רחב של אוכלוסיות ומאמינים כי פורמט המיזם תורם באופן משמעותי לעשייה החינוכית בפריפריה. על כך יכולים להעיד מנהלים, מורים ותלמידים. חווית הלימוד האחרת – זו המותאמת לאתגרי המאה ה-21 – מעודדת את המעורבות העמוקה שמגלים הצוותים החינוכיים את רוח העשייה, את הסקרנות ואת היצירתיות המאפיינת אותו".

מראשיתו של המיזם, מלווה אותו החברה לישראל, כשותפה מתוך המגזר העסקי, הרואה עצמה רתומה לעשייה קהילתית. "מיזם סיסמה לכל תלמיד עולה בקנה אחד עם שלושה היבטים של העשייה הקהילתית שלנו – קידום הפריפריה, הקניית חינוך איכותי וחיבור לנושא המצוינות", מסביר ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל. "כל אלה מקבלים ביטוי מוחשי במסגרת המיזם, המצליח באמצעות הפלטפורמה הדיגיטלית לייצר חווית למידה אחרת. ראוי לציון במיוחד אופיו של המיזם, העוסק בהתמדה ובסבלנות בהטמעת המערכת, בהדרכת מורים וברתימת השותפים לעשייה.

אין מדובר על הצלחת בזק – אלא על עבודה ממושכת, יסודית, הנושאת פירות בכל בית ספר בו פועל המיזם. ארגון מתן מקדם את הפרויקט במסירות ובשקדנות, ואכן מצליח לקשור את כל הקצוות במערך המורכב של סיסמה לכל תלמיד. זה לא מכבר הצטרפה גם בז"ן אל שותפי הפרויקט ואף היא מסייעת בגיבוי ובמימון להרחבת הפרויקט לערים נוספות".

"סיסמא לכל תלמיד", שלוש בנות יושבות בכיתה מול מחשבים אישיים

המיזם מביא לצמצום פערים בחינוך התקשובי – ובכך תורם לצמצום הפערים החברתיים

המשרד לפיתוח הנגב והגליל בראשות השר סילבן שלום: שותפות ערכית ותמיכה תקציבית במיזם סיסמה לכל תלמיד
למיזם סיסמה לכל תלמיד הצטרף בשנת 2010 שותף ממשלתי, הרואה בו חשיבות ברמה לאומית – המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשות השר סילבן שלום.
"מיזם סיסמה לכל תלמיד מעניק לתלמידים כרטיס כניסה לעולם טכנולוגי מתקדם ומחבר את התלמידים, המורים וההורים לפורטל כיתתי ובית ספרי אליו יש גישה גם מחוץ לכותלי בית הספר." אומר השר סילבן שלום. "מעורבותנו החלה בשנת 2010 ומאז היא גדלה מדי שנה. בזכות תמיכת המשרד יכול המיזם להתרחב ולכלול תלמידים רבים נוספים בערי פריפריה הזקוקות לחיזוק מסוג זה. המיזם מביא לצמצום פערים בחינוך התקשובי ובכך תורם לצמצום הפערים בחינוך בכלל. אני מאמין שצמצום הפערים בהשכלה מוביל לצמצום הפערים בהכנסה – שמוביל לצמצום הפערים החברתיים. שיתוף הפעולה בין המשרד למיזם נולד בסיוע מתן, והודות לפעילות המיזם אנו נהנים מעשייה משותפת פורייה ובעלת הישגים. אני שמח על שיתוף הפעולה בין כל הגורמים  וביחד נמשיך לפעול לחיזוק מערכת החינוך בפריפריה".